Jak vybrat čalounickou sponkovačku

Při výběru správné čalounické sponkovačky je důležité zvolit správnou šířku a válcování spony. Čím je šířka a válcování větší, tím lépe spona drží sponkovaný materiál jako je látka, kůže, guma atd. Samozřejmě nemůžeme zvolit sponkovačku na spony o šířce 25 mm, ale pro klasické čalounické sponkování doporučujeme spony o šířce 9 až 13 mm. Často se setkáváme, že zákazník zvolí pro čalounické práce sponkovačku o šířce spon 5 až 6 mm, to je pro kvalitní a dlouhodobé držení sponkovaného materiálu málo. Tyto spony se například používají pro přichycení dekorativních ozdob v pásu na židle, kde se spona střelí na tyčinku spojující dva okrasné kruhy.


U nejčastěji používaných čalounických sponkovaček jsou dva druhy válcování. Jedna spona je rozválcována málo a druhá hodně. Spona s větším válcováním tedy drží větší plochou sponkovaný materiál. POZOR: ve sponkovačce většinou tyto spony nejde kombinovat. Málokdy se stane, že sponkovačka zvládne vystřelovat oba dva typy spon. V případě použití špatné spony bude docházet k zasekávání spony v nosu sponkovačky s úderníkem. 

Pneumatickou nebo elektrickou sponkovačku?
Elektrická sponkovačka je vhodná pro menší používání, například montáže přímo u zákazníka. Nemusíte sebou tahat žádný kompresor, pneu hadice atd. Zapojíte jí do zásuvky, naplníte zásobník a už to jede... Pneumatická sponkovačka má mínus, že je potřeba větších pořizovací investic pro zprovoznění než u elektrické sponkovačky, každopádně její hlavní výhodou je životnost. Záleží na značce, kvalitě, způsobu zacházení, ale přesto pneu sponkovačky v praxi vydrží mnohém déle až na nějaké výjimky.


Je nějaký rozdíl mezi sponkovačku za 1200 Kč a 7900 Kč?
Určitě, sponkovačky mohou na první pohled vypadat úplně stejně, ale vnitřní použité materiály budou odlišné. I po rozebrání se nám stále mohou sponkovačky jevit jako totožné. Avšak při stejném používání nám levnější sponkovačka vydrží 2 nebo 3 roky a dražší profi sponkovačka třeba 6, 7, 8 let. Tato výdrž je udávána jako příklad při úplně stejném používání. Výdrž je vždy závislá na údržbě a četnosti používání. Při hodně velkém zatížení může za 2 roky odejít i profi sponkovačka.


Jak je to s hmotností?
Dalším důležitým faktorem pro výběr je hmotnost. Pokud budeme sponkovačku používat denně, určitě oceníme co nejmenší hmotnost. Zároveň platí, že čím nižší hmotnost, tím dražší sponkovačka bude. Kvalitní značky umí vyrobit lehké a spolehlivé sponkovačky, také se tomu rovná pořizovací cena. Kupovat velmi lehkou a levnou sponkovačku bychom nedoporučovali, určitě moc nevydrží. Jedna z firem, která dokáže vyrábět velmi kvalitní a lehké nářadí je japonská značka MAX. U sponkovaček se chlubí textem "nejlehčí sponkovačka na trhu". 

Jaká je ideální délka spon?
Do čalounický sponkovaček jsou vyráběny převážně spony o délkách: 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14 a 16 mm. Platí, že čím měkčí materiál, tím spony musí být delší a naopak, čím tvrdší materiál, tím spona může být kratší. Pokud máte možnost používat delší spony vzhledem k síle dřevěného materiálu, určitě tím nic nezkazíte. Za spony zaplatíte o pár korun více, což v přepočtu na jednotlivou sponu nebude až takový rozdíl, ale budete mít hlavně jistotu v pevný spoj.

Co všechno se dá sponkovat?
Oděvní látky, podšívky a vložkové materiály, dekorační látky, potahové látky, bytové a technické látky, izolační materiály, různé folie, parozábrany, kartony, popruhy, dekorace, polstrování, koberce, potahování stěn nábytku, kůže, měkká lina, měkké gumové materiály atd...