Specializovaná firma na spony, hřebíky a stroje, spojovací materiál pro dřevo

Údržba pneumatického nářadí

Vloženo: 29. 08. 2014

 

Otřepy na úderníku

Při sponkování nebo hřebíkování se na pístovém úderníku časem vytvoří otřepy, které je potřeba jemným brusným papírem srazit. V případě, že tak neučiníte, úderník bude pomocí otřepů brát více spon nebo hřebíků najedenou. V lepším případě spojovací materiál vyletí ve zdvojeném počtu, v tom horším se zasekne a vy musíte rozebrat celé pneumatické nářadí. Pokud se spojovací materiál bude často sekat - nepůjde vystřelit, určitě časem dojde k poškození úderníku. Ve většině případů se úderník zlomí pod pístkem. U profi nářadí se vyplatí vzhledem k ceně nového stroje koupit nový úderník, u hobby nářadí se to často nevyplatí.

Udržovaný úderník

Neudržovaný úderník

 

Mazání sponkovačky nebo hřebíkovačky

U ručních sponkovaček chce jednou za čas provést promazání pohyblivých částí například pomocí mazacího spreje WD.

U pneumatických sponkovaček nebo hřebíkovaček je nutné, aby vzduch který pohání pístový úderník neobsahoval příliš velké množství kondenzátu. V případě, že se nacházíte ve vlhkém prostředí, kondenzátu bude více než v přetopené místnosti, kde je velmi suchý vzduch.  Kondenzát v pneumatickém nářadí způsobuje rezivění, které Vám moc na životnosti nepřidá. Proto je dobré mít na výstupu z kompresoru odlučovač vody, který pochytí většinu kondenzátu. Dále za odlučovačem by měl následovat olejovač, v případě že používáte delší hadici jak 6 m, olejovač musí být namontován přímo na vstupu do nářadí. Z nářadí vyšroubujete vsuvku, namontujete mini olejovač a do něj vymontovanou vsuvku přes kterou opět připojíte tlakový vzduch. Při překročení délky 6 m zůstává pneumatický olej v hadici a nedostává se do nářadí v potřebném množství. Hlavní výhoda pneumatického oleje je v tom, že pístový úderník s minimálním třecím odporem perfektně klouže po olejovém filmu. Další výhodou kvalitních pneumatických olejů je odpudivost vody. V případě malého množství neodloučeného kondenzátu se nářadí při správném mazání nic nestane díky odpudivosti pneumatického oleje.

 

Čištění zásobníku

Zásobník spon nebo hřebíků je potřeba také jednou za čas pročistit od zbytků lepidla nebo pryskyřice. Zbylé lepidlo ve větším množství způsobuje špatný posun spojovacího materiálu. Kvůli špatně se posouvajícímu materiálu dochází k namáhání pružiny posuvníku. Dále nemusí mít úderník na správné pozici připravené spony nebo hřebíky, což vede opět k zaseknutí při výstřelu.

 

 

Plnění zásobníku

Vždy plňte zásobník spojovacím materiálem tak, že vložené spony nebo hřebíky posunete na doraz směrem k úderníku. Při zavírání zásobníku se posuvník o spojovací materiál napruží pro další posunutí. Budete mít jistotu, že hned při prvním vystřelení si nepoškodíte úderník, který by mohl udeřit jenom do kraje spony nebo hřebíku. V případě použití spon s ostrým střihem (pilový střih) drátků je obzvlášť důležité správně naplnit zásobník k dorazu.

 

 

Pracovní tlak

U pneumatického nářadí je důležité přesně dodržovat max. povolený tlak, který pohání sponkovačku nebo hřebíkovačku. Pokud je nářadí opatřeno samolepkou max. 6 bar, víc do něj v žádném případě nepouštějte. Nářadí se rychleji opotřebovává, může dojít k poškození těsnění nebo nastanou problémy se spojovacím materiálem - na který působí příliš velká síla.

 

Pokud máte měkké dřevo, můžete si zregulovat tlak na hodnotu, při které sponkovačka nebo hřebíkovačka bude ještě fungovat a spojovací materiál neprolétne např. celou dřevěnou lištou. Hřebíček např. zůstane cca 1 mm pod okrajem lišty. Když budete mít nastavený plný tlak třeba 6 bar (záleží podle nářadí), hřebíček zůstane cca 3 - 5 mm pod okrajem lišty.

 

Oleje pro pneumatické nářadí

Doporučujeme používat kvalitní pneumatické oleje pro správný a hlavně dlouhodobější provoz. Jejich příznivá cena a velké množství Vám vydrží na hodně dlouhou dobu. Různými mazacími spreji (jako WD...) nenahradíte potřebné vlastnosti kvalitního pneu oleje.

 

 

 

Sponkovačky na více druhů spon

Pokud vlastníte ruční sponkovačku, která je schopná vystřelovat několik typů různých spon, často se zákazníci ptají proč jim špatně funguje. V přední části sponkovačky, kde se vystřelují spony, je vyměnitelný nebo otočný nástavec pro konkrétní typ spon nebo hřebíků. Pokud ho nenastavíte na správný typ spojovacího materiálu, sponkovačka nestřílí správně.

 

 

 

 

Vystřelená spona nebo hřebík kouká ze dřeva

Při použití jakékoliv sponkovačky nebo hřebíkovačky (elektrické, pneumatické, ruční) je nutné, abyste vytvořili přítlak nářadí ke dřevu. Dále musí být nářadí ve vodorovné poloze vůči sponkovanému materiálu. V případě malého přítlaku nářadí neudržíte a sponkovačka (hřebíkovačka) odskočí - spona v tomto případě nezajela úplně do dřeva a je potřeba ji kladívkem dorazit.

 

© spojovace.cz

 

 

Akční slevy Novinky
Foto Box, který baví. Plzeň, Praha

Technická destilovaná voda


Dne 3.7. až 9.7. máme zavřeno,
děkujeme za pochopení


 

Newsletter
Chcete dostávat informace o slevách, akcích a novinkách z našeho obchodu na email?:

Sledování zásilek
Zadejte číslo balíku:

 

Spojovace.cz

Telefon: +420 775 785 111

E-mail: info@spojovace.cz

Kontakt a prodejna

Informace

Prodej na splátky

Doprava a platba

Sledování zásilek

Obchodní podmínky

Obchodní podmínky

Ochrana osobních údajů

Reklamace

Výměna zboží

Odstoupení od kupní smlouvy

 

Jakékoliv kopírování, publikování nebo šíření obsahu z těchto stránek je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu společnosti EMICO 1989 s.r.o.
Tyto stránky používají k poskytování služeb, analýze návštěvnosti, funkcím sociálních sítí a personalizaci reklam soubory cookies. Používáním stránek vyjadřujete souhlas s použitím těchto souborů.
OK Více informací